Türkçeİngilizce

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Kaçırmayın !

Tek Yetkili Satış Acentemiz VALSTUR' dur.

Ören Hakkında

 

Ören

Antik çağdan itibaren İda Dağı anatanrıça “MA”nın dağı olarak bilinir. “MA” binlerce yıl Anadolu İnsanı’nın inancında yaşayan ana tanrıçanın adıdır.Bu günkü adıyla Kaz dağlarına “MATER DEUM MAGNA İDAEUM (İDA)” yani “ANA TANRIÇA’NIN YÜCE DAĞLARI” olarak anılırmış.

  Yine antik çağda “MİSİA” denilen bugünkü kuzey Ege’de İda ve Madra Dağları tanrılar adına kutsanmış dağlardı. Yüksekten bakıldığında İda ve Madra Dağları’nı birbirinden ayıran geniş bir vadi mevcuttur. “Geçiş Vadisi” anlamına gelen yer bugünkü adı “ÖREN” olan “Adramytteion”dur. Bir rivayete göre İda ve Madra tanrılarının birbirleriyle buluştukları yerdir bugünkü Ören.

  Adramytteion M.Ö.6. y.y.’da Lidya Kralı Krezü’nün kardeşi Adramys tarafından bir kale şehri olarak kurulmuştur. 19.yy. sonlarında Bursa vilayeti Karesi Sancağı Kemer kazası olarak isimlenen bugünkü Burhaniye ilçesinin, Ege Denizi kıyısındaki eğlence ve dinlence merkezidir. Ören, Ege Bölgesi’nin kuzeyinde Işık Sahili’nde asırlık palamut ağaçları arasında tek katlı evleriyle, yeşil doğası, masmavi denizi ve eşsiz  kumsalı ile saklı bir cennettir.

Çanakkale-İzmir karayolu üzerindeki Burhaniye; Çanakkale’ye 151, Balıkesir’e 103 km. uzaklıktadır. İstanbul-İzmir otobüslerinin bu hat üzerinden yapılan seferler ile de ulaşım sağlanmaktadır. Burhaniye’nin tatil yöresi 4 km.uzaklıktaki Ören’dir.

  Şirin bir tatil kasabası özelliğini koruyan Ören ince kumlu plajları ve sığ denizi yanında bir çok yazar, sanatçının yazlık yerleşimi olarak da tanınmaktadır.Edremit Körfezi’nin kıyısında sürekli esintisi ile yazın en sıcak günlerinde bile bunaltıcı sıcaklardan korunaklı bir tatil  yöresi olarak tercih edilmektedir.

  Şu anda Ören’de devam etmekte olan arkeolojk kazı eski Adramyttion’a ait pek çok tarihi eseri gün ışığına çıkarmıştır ve kazı alanı halkın ziyaretine açıktır. Temin ettiği kazıları Sakarya Üniveritesinden Yardımcı Doçent Doktor Tülin Çoruhlu yönetiminde, Burhaniye Belediyesinin maddi desteği ve Ören Arkeologlar Derneği’nin katkılariyla devam etmektedir.

19/01/2019 Gün Ortalama:154  Bugün 37 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:107.21.16.70